Ekskurzija učenika osmih razreda

Autor: Silvana Medić, 24. 4. 2014.

Učenici osmih razreda, zajedno sa svojim razrednicama, bili su na višednevnom izletu u Istri, od 14. 4. do 17. 4. 2014. Ekskurziju su započeli polaskom ispred škole u ranim jutarnjim satima udobnim autobusom Turističke agencije app. Prvoga dana posjetili su malena istarska mjesta Motovun, Roč i Hum te se upoznali s bogatom istarskom glagoljaškom tradicijom. Nakon razgleda i šetnje slijedio je smještaj u Hotelu Rubin, u središtu Poreča. Nakon večere za učenike je bila pripremljena animacija i zabava u hotelu. Drugog dana višednevnog izleta uputili su se u razgled Poreča i Eufrazijeve bazilike, koja je pod zaštitom UNESCO-a. U popodnevnim satima, u društvu domaćina,  na red je došao i posjet seoskom gospodarstvu te spuštanje u Jamu Baredine, gdje su učenici vidjeli endemičnog vodozemca Čovječju ribicu i nakupine višestoljetnih špiljskih ukrasa stalagmita i stalaktita. Slijedio je odlazak do Rovinja te posjet Crkvi sv. Eufemije kao i šetnja slikovitim ulicama grada. Nakon razgleda, učenici su se uputili autobusom do Limskog kanala gdje su se upoznali s načinom uzgoja školjki i ribe. U večernjim satima vratili su se u hotel, gdje je na red došla večera, animacija, zabava i noćenje. Trećega dana višednevnog izleta, nakon doručka u pratnji stručnog vodiča, uputili su se u razgled antičkog grada Pule. Po dolasku u grad, učenici su se uputili u razgled Pulske arene, Slavoluka Sergijevaca, Narodnog trga te Augustovog hrama. Ručali su u Fažani, odakle su se brodom prevezli do Nacionalnog parka Brijuni. Nakon plovidbe slijedio je obilazak parka elektrovlakom u pratnji stručnog vodiča. Na koncu dana vratili su se u hotel gdje je bila predviđena večera, zabava, animacija i noćenje. Posljednjeg dana višednevne ekskurzije, nakon doručka i odjave iz hotela, učenici su se uputili prema gradu Pazinu, gdje je bila predviđena šetnja gradom i obilazak Pazinskog kaštela, Etnografskog muzeja, Muzeja grada Pazina, Crkva sv. Nikole, Franjevačkog samostana i Biskupskog sjemeništa. Na red je došao i polazak prema Opatiji te ručak i šetnja predivnim turističkim gradom. Nakon razgleda Opatije, uputili su se prema Rijeci i Marijanskom svetištu i tvrđavi, Trsatu. Po završetku ekskurzije učenici su nastavili vožnju put Zadra, gdje su se u večernjim satima sigurno vratili svojim obiteljima.

Martina Milekić